Muzikomat.cz

15 důvodů proč začít hrát na kytaru

Zlevnili jsme pro Vás tyhle špičkové akustické kytary Stagg SA20D typu Dreadnought! Levněji je jinde nekoupíte.

123

 

Hra na kytaru je mnohem víc než jen hudba. Samozřejmě, že hrát jako Jimi Hendrix nebo Eric Clapton je to, o co většina z nás usiluje, ale hra na kytaru je pro nás v mnoha ohledech přínosná. Jak řekl Eric Clapton: „Při hraní si myslím, že mým největším darem bylo vyjádřit to, jak jsem se cítil.“ 

 

Od zlepšení vaší sebedůvěry až po posílení vašich zápěstí, s kytarou je spojeno mnoho výhod, které jak se zdá, přehlížíme. Zde je 15 výhod hry na kytaru.

 25022652_03

1. Zvyšuje vaši koncentraci

Naučit se hrát na nástroj není snadné – vyžaduje vysokou úroveň koncentrace. Je snadné uklouznout a zahrát špatně akord, zvláště když se soustředíte na jiné věci, jako je čtení hudby nebo poloha prstů. Tím, že budete mít lekce a budete pravidelně hrát, se vaše koncentrace zvýší a odměny budete sklízet v jiných částech svého života. Podle Americké psychologické asociace hra na hudební nástroj v dětství udržuje vaši mysl bystřejší, když stárnete.

 

2. Zlepšuje vaši paměť

Hra na kytaru podle Curyšské univerzity stimuluje části mozku zodpovědné za kognitivní a svalovou paměť. Takže tím, že cvičíte na kytaru, provádíte velmi užitečný trénink mozku a zlepšujete svou paměť.

 25022651_04

3. Obohacuje váš multi-tasking

Při hře na kytaru je třeba pamatovat na mnoho technik, takže kytaristé jsou často dobří v multitaskingu. Musíte číst kytarovou hudbu, pohybovat prsty do správné polohy, hrát správné noty, číst dopředu, zůstat v rytmu a poslouchat hudbu. Tyto prvky znovu propojí mozek kytaristy, aby se zdokonalil v multitaskingu, což je schopnost, která je užitečná ve všech částech života. 

4. Buduje vaši důvěru

Zahrát skladbu, kterou se snažíte zdokonalit už celé roky, nebo vytvořit mistrovské dílo od nuly, vám určitě posílí sebevědomí. Hra na kytaru ve volném čase vám dá pocit úspěchu a uspokojení mimo práci a pomůže vašemu kreativnímu mozku k rozkvětu. A nakonec se budete po získání této nové dovednosti cítit jistější.

25022652_02

5. Dělá vás disciplinovanější

Zvládnout hru na kytaru vyžaduje vytrvalost, trpělivost a odhodlání. Mnoho lidí začne hrát pro zábavu ale skončí, protože to není snadná věc. Být na sebe přísný a věnovat čas cvičení vás dělá disciplinovanějšími, a to vám může pomoci v mnoha ohledech, kromě hraní na kytaru.

6. Vytváří zábavnou atmosféru

Proč se ve filmech hraje na kytaru u táboráku? Na kytaře je něco, co nás spojuje a vytváří určitou atmosféru. Zazpívat si na akustickou kytaru s přáteli je vždy dobrá zábava – ale předem se ujistěte, že znáte oblíbené písničky!

 25022726_03

7. Seznamte se s lidmi

Ne, že bychom byli zaujatí, ale – na kytaristech je něco atraktivního. Vášeň, kterou mají pro hraní, odhodlání, které mají, a samozřejmě zvuk. Ať už chcete udělat dojem na někoho konkrétního nebo získat nové přátele, spontánní hra na kytaru pravděpodobně přitáhne pozornost. Navíc vám umožňuje setkávat se s lidmi s podobnými zájmy – hraním na kytaru si můžete vybudovat některé ze svých nejlepších vztahů.

8. Snižuje stres

Hra na kytaru je terapeutická a umožňuje vám vypustit jakýkoli stres a soustředit se na hudbu. Pokud je toho máte příliš mnoho, můžete použít kytaru, abyste se cítili uvolnění a snížili napětí. Hra na kytaru je forma útěku, takže až se životě dostanete do tuhého, hrábněte do strun.

25022726_04

9. Zmírňuje úzkost

Hra na kytaru je perfektní koníček, pokud máte pocit úzkosti – pro mnoho lidí to může být forma terapie. Je až příliš běžné dívat se na televizi nebo do telefonu, abyste si trochu odpočinuli, ale stále to umožňuje vašemu mozku přemýšlet a dělat si starosti. Hra na kytaru přitahuje veškerou vaši pozornost a umožňuje vám vypnout. I pouhých 10 minut hraní na kytaru vám může pomoci zbavit se úzkosti a zvednout náladu.

10. Umožňuje vaší kreativitě vzkvétat

Život se stává docela monotónním, když pracujete 8,5 hodin denně a děláte stejnou práci se stejnou rutinou. Proto se lidé neustále snaží najít způsoby, jak udržet svou tvůrčí šťávu, ať už jde o kurzy vaření nebo kreslení. Hra na kytaru nám dává pocit svobody a kreativity, po kterém všichni toužíme.

11. Můžete zůstat v kontaktu se svými emocemi

Hudba, kterou posloucháme, má tendenci odrážet to, jak se cítíme. Pokud se cítíme smutní, máme tendenci poslouchat smutnou hudbu. Pokud se cítíme šťastní, máme tendenci poslouchat radostnou hudbu. Některé z nejemotivnějších písní pocházejí z osobních zkušeností a texty odrážejí jejich pocity. Například "How to Save a Life" od The Fray byla napsána ovlivněna zkušenostmi Isaaca Sladea, když pracoval jako mentor v táboře pro problémové teenagery. "I'm Still Standing" od Eltona Johna byla napsána po rozchodu a je celá o překonání obtíží.

Hra na kytaru vám umožňuje komunikovat a vyjadřovat se jinak a uvolnit své emoce, což nám často pomáhá překonat nepřízeň osudu.

25022651_02

12. Pomáhá vám hrát na jiné nástroje

Jakmile získáte hudební znalosti z hraní na kytaru, učení na další nástroje bude o něco jednodušší.

13. Posiluje ruce a zápěstí

Učit se, jak hrát noty, akordy a riffy. Tak právě tím si časem posílíte ruce a zápěstí, stejně jako protažením šlach zlepšíte flexibilitu.

14. Zlepšuje vaše motorické dovednosti

Obtížné tvary, které musí vaše ruce vytvořit, aby mohly hrát akordy, a složité vyhrávání zlepší vaše zručnost prstů. Postupem času se vaše prsty budou moci pohybovat plynuleji a více spolupracovat. Během chvilky zlepšíte svou rychlost a přesnost a zahrajete složité, působivé riffy.

15. Snižuje krevní tlak

Výzkum z Nizozemska zjistil, že hraní 100 minut hudby denně může výrazně snížit krevní tlak. To ukazuje, že hra na kytaru není jen terapeutické cvičení, ale také cvičení, které může zlepšit kvalitu (a dokonce i délku) života.

 

Doufáme, že jsme vás přesvědčili, že hrát na kytaru je v mnoha ohledech úžasné. Tak nějakou u nás kupte.